W naszej szkole działa wiele organizacji, które są siłą napędową życia kulturalnego i rozrywkowego uczniów i nauczycieli. Największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim takie ugrupowania jak: Szkolne Koło Matematyczne, Recytatorskie, Koło Młodych Przyrodników, Koło Sportowe, Zespół Tańca Ludowego, Klub "Deska", Kółko Szachowe, Młodzieżowy Klub Europejski, Sekcja Plastyki, Kółka Językowe oraz wszelkiego rodzaju działania turystyczno-rekreacyjne. Poniżej krótko o niektórych z nich.. =) .
W długoletniej tradycji szkoły nie może zabraknąć Szkolnego Koła Matematycznego, którym opiekuje się mgr Zbigniew Tesznar. Pod jego wodzą uczniowie przygotowywani są do różnego rodzaju konkursów i olimpiad matematycznych. Poziom tej organizacji jest bardzo wysoki, niejednokrotnie potwierdzony znaczącymi osiągnięciami.
Koło Młodych Przyrodników pod opieką mgr Marii Kuszek prowadzi działalność naukową pod kątem przygotowywania uczniów do olimpiad i konkursów przedmiotowych. W ubiegłym roku szkolnym uzyskano bardzo dobre wyniki w zakresie przygotowania do matury i egzaminów na kierunki przyrodnicze (medycyna, stomatologia, biotechnologia, wychowanie fizyczne). Warto tutaj zaznaczyć, iż matura z biologii cieszy się w naszej szkole dużym zainteresowaniem.
Niezwykle bogatą historię posiada działający w szkole od wielu lat Zespół Tańca Ludowego, który prowadzi mgr Elżbieta Klaczak-Łach. Swoimi występami uświetnia prawie wszystkie szkolne uroczystości: studniówki, pożegnanie klas trzecich, Dzień Edukacji Narodowej, itp. Tańce przygotowane przez zespół stanowią prawdziwą ozdobę imprez środowiskowych, np. Dnia Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi, Dni Pogórza Dynowskiego.
W repertuarze zespołu są tańce regionalne i narodowe (krakowiak, suita tańców przeworskich, polonez) oraz towarzyskie (walc angielski, walc wiedeński, rumba, kankan). Posiada ponadto liczne grono sympatyków, którzy chętnie przychodzą na zajęcia, by poznać nowe tańce.
Szkolne Koło Szachowe stało się nową formą rozwijania swoich umiejętności. W ramach zajęć koła uczniowie grają w szachy i dyskutują o możliwościach rozwiązania niektórych pozycji szachowych. Członkowie chętnie organizują rozgrywki indywidualne i zespołowe. Reprezentują szkołę na zewnątrz, uczestnicząc w różnego rodzaju turniejach, na których zdobywają wysokie miejsca. Tutaj pragniemy serdecznie pogratulować uczniowi klasy II A, Michałowi Syczowi za wspaniały sukces jakim jest osiągnięty przez niego tytuł Mistrza Polski w swojej kategorii wiekowej! Serdeczne gratulacje!
Jak co roku mamy sporą grupę uczniów, których pasjonuje ta "królewska gra" i od kilku lat uczestniczą oni w turnieju szkolnym, który odbywa się co roku. Serdecznie zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą odkrywać tajemnice 64 pól. Opiekunowie: mgr Mariusz Choma oraz mgr Zbigniew Tesznar.
W roku 2000 rozpoczął działalność Młodzieżowy Klub Europejski, którego głównym celem jest integrowanie społeczności szkolnej wokół zagadnień europejskich. Klub, podzielony na sekcje; dyskusyjną, językową oraz artystyczną, podjął szereg inicjatyw na rzecz szkoły oraz środowiska lokalnego. Dzięki wszelkim przedsięwzięciom członkowie wędrują "Z klasy do Europy.." - jak napisano o tej działalności w "Głosie Nauczycielskim". Opiekę nad klubem sprawuje mgr Ewa Hadam.
Jednym z głównych koordynatorów szeroko pojętej turystyki jest p. Mariusz Choma - nauczyciel historii i geografii. Jego rola sprowadza się nie tylko do opracowania planu rocznego wycieczek szkolnych, lecz także do czynnego udziału w tych przedsięwzięciach. Wszelkie wycieczki i wydarzenia rejestrowane są przez niego na kasetach wideo oraz na zdjęciach, a wszystko to dzięki jego pasji, którą jest filmowanie i fotografowanie. Na swoim koncie ma setki zdjęć i kaset wideo ukazujących różne dziedziny życia szkolnego (podróże, imprezy o charakterze artystycznym, obiekt szkolny, itp.) W wolnych chwilach poświęca się rozgrywkom szachowym, chętnie podejmując wyzwania ze strony uczniów, gdyż jak twierdzi "człowiek uczy się przez całe życie".
Klub "Deska" powstał w latach 90-tych z inicjatywy opiekuna mgr Macieja Jurasińskiego, aby z jednej strony wyjść naprzeciw zainteresowaniom artystycznym młodzieży i nawiązać do bogatych tradycji szkoły w tej dziedzinie, z drugiej zaś strony, aby nawiązać współpracę ze środowiskiem lokalnym. Początkowo w ramach Klubu działał tylko Kabaret, który włączał się w imprezy szkolne i czyni to nadal.
Od 1996 r. Klub stał się inicjatorem i współorganizatorem Międzyszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, który zyskał rangę powiatową. W ramach działalności klubu młodzież przygotowuje się do udziału w szeregu imprez o charakterze lokalnym: Dynowskie Dni Kultury Chrzescijańskiej, Szkolne Prezentacje Artystyczne "Szpak", Dynowskie Mikołajki Artystyczne, Powiatowy Przegląd Widowisk Jasełkowych w Tyczynie, Ogólnopolskie Targi Satyryczne w Przemyślu.
Głównym celem działalności Klubu jest stworzenie możliwości kontynuowania i rozwijania przez młodzież pasji artystycznych i społecznych.
Oprócz wyżej wymienionych i opisanych organizacji, społeczność szkolna bierze aktywny udział w rozwijaniu swoich zainteresowań i umiejętności.
|